Oletko sinä kohdannut elämässäsi trauman/traumoja ja haluaisit kohdata kiireettömässä ympäristössä vertaisiasi?  Kaipaatko paikkaa, jossa saat olla oma itsesi?

Sydämellisesti tervetuloa Traumamatkan leirille Sieviin, ihanaan ja tilavaan leirikeskukseen 7-11.7.2026.

Traumataustan lisäksi sinulla voi olla dissosiaatiohäiriö tai muita mielenterveyden häiriöitä. Emme kysy tai vaadi diagnooseja, oma kokemus ja tarve vertaisuudelle riittää osallistumisen perusteeksi. <3

 

Mitä leiri maksaa?

Leiristä koituu seuraavanlaisia kustannuksia:

  • Yhteiset aamupalat, lounaat ja välipalat n. 40e per henki. Erikoisruokavaliot otetaan huomioon

  • Omien iltagrillattavien ja herkkujen hankinta
  • Mahdolliset junaliput Ylivieskaan sekä Ylivieskasta taksimatka/kimppakyyti kohti Sieviä
  • Itse leiri ei maksa mitään. <3

Missä leiri on, ja millaisissa puitteissa?

Sievin seurakunta Pohjanmaalla on leirin alkuajoista lähtien antanut veloituksetta leirikeskuksen käyttöömme. Leirille osallistuminen ei kuitenkaan vaadi mitään uskonnollista vakaumusta. Seurakunnan edustaja tai mukava pappi on usein käynyt tervehtimässä niitä leiriläisiä, jotka ovat halunneet tällaiseen kohtaamiseen osallistua.

Itse leirikeskus sijaitsee järven välittömässä läheisyydessä. Majoitustilat ovat kaikki samassa rakennuksessa, huoneet ovat 2-4 hengelle. Puusauna sijaitsee muutaman askeleen päässä päärakennuksesta järven rannalla. Järven rannassa on myös soutuvene, jolla saa kulkea järvellä.

Lisäksi tiluksilta löytyy suomaastoa sekä erillinen metsäkirkko. Naapurit ovat sopivan välimatkan päässä. 🙂

 

Allekirjoittanut käy uimassa monta kertaa päivässä!

Mistä tiedän, voinko osallistua leirille?

 

Leirille osallistuminen ei vaadi mitään vakaumusta, diagnoosia tai suosituksia. Ilmoittautuessasi ota huomioon, että leirin järjestäjinä toimimme me vertaiset. Teemme siis kaiken yhdessä: laitamme ruokaa, lämmitämme saunan, järjestämme toisillemme ohjelmaa (vapaaehtoista!), siivoamme jne. Leirille osallistuminen edellyttä, että kykenet pitämään huolta itsestäsi henkisesti ja fyysisesti. Ymmärrämme, että ensikertalaisille leirille tuleminen on jännittävää, ja yritämme parhaamme mukaan tehdä kaikille turvallisen ja rentouttavan kokemuksen. Me kaikki olemme kohdanneet trauman, joten ymmärrämme esimerkiksi oman tilan tarvetta.

Mitä leirillä tehdään?

Päivää rytmittävät yhteiset ruokailuajat, jotka sovitaan leirin alussa. Olemme lämmittäneet saunan joka ilta, ja leirille osallistujat ovat käyneet löylyissä omassa aikataulussaan- järvipulahdusta unohtamatta. Lisäksi nuotio on sytytetty rantaan aina mahdollisuuksien mukaan iltaisin ja olemme syöneet hyvin. Monet ovat ottaneet mukaan käsitöitä ja tehneet niitä.

Vapaaehtoista ohjelmaa on myös tarjolla. Halukkaat voivat jatkossakin lahjoittaa osaamistaan muille yhteisen tekemisen muodossa. Minä, eli Sofia, olen ohjannut yhteislaulua sekä kirjoittamista. Kirjoittamista on varmasti luvassa tänäkin vuonna. 🙂 Muuten leirillä on ollut ainakin joogaa ja venyttelyä, teemallisia ja teemattomia keskustelupiirejä, vapaata tanssia, voimauttavaa valokuvaa ja paljon paljon muuta. Olet tervetullut jakamaan kanssamme omaa osaamistasi tai intohimoasi, tai vain osallistumaan muuhun ohjelmaan. On myös täysin sallittua vain esimerkiski lokoilla riippumatossa ja nauttia kiireettömästä kesäpäivästä.

Jos olet kiinnostunut kuulemaan enemmän viime vuosien leirien ohjelmasta, voit tutkia blogista vanhojen leirien kertomuksia ”Vertaistoiminta”-alaotsikon alta!

 

Sydämellisesti tervetuloa!

Näin lopuksi haluan toivottaa juuri sinut tervetulleeksi kanssamme leirille Sieviin!

Jos sinulle heräsi  lisäkysymyksiä, tai haluat ilmoittautua, laita meille viestiä:

matkalla@traumamatka.fi.

 

T:Traumamatkan puolesta, koollekutsuja Sofia <3

 

PS. Valitettavasti lemmikit eivät ole tervetulleita leirille.